Roman Szełemej powierzył Zygmuntowi Nowaczykowi sprawy kultury, edukacji i sportu. Jak widzi przyszłą współpracę z nowym szefem w całkiem nowych warunkach? O to Zygmunta Nowaczyka zapytała Barbara Szeligowska.
- Spodziewał się Pan tej nominacji, czy to niespodzianka?
- Niespodzianka, i to bardzo przyjemna. Zamierzam więc wspierać, wykorzystując całą moją wiedzę i doświadczenie, wszelkie zaplanowane, częściowo wspólnie, działania. Mam podstawy, aby uważać, że mogę liczyć ze strony Romana Szełemeja na zrozumienie i współpracę.
- Jakie sprawy są w tej chwili dla Pana najważniejsze?
- Pierwszoplanowe obecnie jest zbliżające się rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Musimy zadbać, aby wszystkie nasze placówki miały pełną jasność własnych zadań i ich finansowania. Ważnym zadaniem będzie wdrożenie nowego projektu, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 mln 100 tys.zł. Jest to „Indywidualizacja procesu nauczania dla klas młodszych szkół podstawowych”. I wreszcie duże przedsięwzięcie, jakim jest budowa żłobków.
- To zupełnie nowe dla Pana doświadczenie. Dotychczas żłobki znajdowały się w gestii służby zdrowia.
- Tak, ale zmieniły się przepisy. Teraz żłobki staną się tym pierwszym ogniwem edukacji. To bardzo ważna decyzja dla wielu rodzin. Daje to szansę, przede wszystkim młodym matkom, na rozwój zawodowy. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że żłobki mogą się przyczynić do poprawy demografii. Jeśli rodzice będą wiedzieć, że mogą liczyć na miejsce w żłobku, prędzej zdecydują się na kolejnego potomka.
- Teraz dzieci w Wałbrzychu przybywa, czy ubywa?
- Nieznacznie przybywa, a wskaźniki są optymistyczne.
- Szkół nie trzeba likwidować?
- W tej chwili sieć placówek w Wałbrzychu jest optymalna. Nasze wysiłki będą zmierzać do dowartościowania szkół. Myślę o remontach, inwestycjach i zakupach nowoczesnych pomocy naukowych.
30minut
W dzierżoniowskim ratuszu w Oknie Artystycznym możemy podziwiać piękne, naturalne dekoracje dla domu i mieszkania. Wykonane z brzozowego drewna i soji świece oraz inne ozdoby to dzieła Julii Daroszewskiej i Pawła Paterka. A wszystko zaczęło się w czasie pandemii...
czytaj więcejOkno ratusza w Dzierżoniowie zakwitło! A to za sprawą przepięknych kompozycji kwiatowych i, pomimo że sztucznych, efekt naprawdę jest niesamowicie żywy. Stroik na każdą okazję potrafi stworzyć Pani Agnieszka Trytko, to właśnie jej prace prezentowane są obecnie w "oknie artystycznym".
czytaj więcejTym razem w Oknie Artystycznym Dzierżoniowskiego Ratusza można podziwiać prace pana Jerzego Kukulskiego - głównie obrazy przedstawiające pejzaże.
czytaj więcejWałbrzyski Ośrodek Kultury będzie gościł w lutym wyjątkowego artystę - Pawła Basińskiego. Malarz zainspirowany ludzką twarzą zaprezentuje na wystawie swoje dzieła o tej własnie tematyce. Wystawa jego obrazów będzie dostępna do pierwszego marca, a wernisaż odbędzie się 16 lutego o godz. 18:00 w galerii „Na Piętrze” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na terenie Starej Kopalni. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcejMieszkanka Pieszyc zajęła I miejsce w Konkursie na Profesjonalnego Pracownika Poczty Polskiej S.A. w kategorii Obsługa Klienta. Pani Anna Majcherkiewicz pracuje w Urzędzie Pocztowym w Pieszycach jako specjalistka do spraw obsługi klienta. Jak wyglądał konkurs?
czytaj więcej