Od ubiegłego miesiąca funkcję prezesa Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego pełni Sławomir Piątek. Zastąpił na tym stanowisku odwołanego przez WZWiK, Piotra Głąba. Co zamierza zmienić? O to nowego szefa firmy zapytała Barbara Szeligowska.
- Co Pana skłoniło do objęcia takiej trudnej i niewdzięcznej działki, w dodatku w tak niespokojnym dla miasta momencie?
- Mam spore doświadczenie w zarządzaniu, robię to od ponad 20 lat, i to w różnych firmach, spółkach z o.o., czy spółkach skarbu państwa. Przyjąłem tę pracę, bo to dla mnie wyzwanie. Czuję się wałbrzyszaninem, przybyłem tu wiele lat temu za piękną wałbrzyszanką, los tego miasta leży mi na sercu. Boli mnie, gdy słyszę te złe komentarze o mieście i ludziach. Uważam, że w Wałbrzychu drzemie wielki potencjał, tylko trzeba
go wydobyć.
- Jak Pan ocenia aktualną sytuację w przedsiębiorstwie? Będą zmiany?
- Jestem daleki od tego, by oceniać moich poprzedników, choć nie ukrywam, że widzę pilną konieczność zmian. Powoli krystalizuje się mój plan funkcjonowania. Zmiany będę wprowadzał po dokładnej analizie ekonomicznej i majątkowej. Plan przedstawię prawdopodobnie na początku lub w połowie czerwca. Potrzebna będzie optymalizacja kosztów wynagrodzeń i funkcjonowania firmy.
- Czy przewiduje Pan także podniesienie cen wody?
- W tej chwili pracujemy nad taryfą. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2008 roku. Nie ukrywam, że zmiany ceny za wodę i ścieki raczej nie da się uniknąć. Teraz dokładnie wszystko liczymy, zdecydują koszty produkcji wody. Te koszty przedstawimy WZWiK, i wtedy zapadnie decyzja.
- Czy już wiadomo, co wpłynie na koszty wody?
- Wydatki inwestycyjne oraz wzrost cen energii i innych mediów. Od tego nie uciekniemy. Wzrastają także podatki od nieruchomości, a przedsiębiorstwo ma bardzo dużo obiektów na terenie swojego działania.
- Jak Pana przyjęła załoga?
- Rozmawiam ze wszystkimi przede wszystkim na argumenty. Odwiedziłem już 80 procent naszych obiektów, na razie nie widzę punktów zapalnych. Uważam że mamy wspólny cel, jakim jest sprawnie działające przedsiębiorstwo. Musimy myśleć takimi właśnie kategoriami. Oceniam ludzi za pracę i jej przydatność dla firmy.
- Jak się układają Pana kontakty ze związkami zawodowymi?
- Na razie jesteśmy w sporze zbiorowym w sprawie wskaźnika wynagrodzeń. Ale będziemy rozmawiać, dotąd, aż się dogadamy. Im przecież też zależy na dobrym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. To bardzo dobrze, że w firmie są silne związki zawodowe.
- Wieść gminna niesie, że gdy przyszedł Pan do pracy, nie było dla Pana gabinetu?
- Nie przywiązywałbym do tego szczególnej wagi. Po prostu w tym momencie mój poprzednik był na zwolnieniu lekarskim, więc nie zdążył uporządkować pomieszczenia. Przygotowano mi inny pokój. Później komisyjnie weszliśmy do gabinetu prezesa, i mogłem się tu zainstalować. Ale nie było takiej sytuacji, żebym nie miał gdzie pracować.
- Pana poprzednik jest radnym powiatowym, nie można go zwolnić z pracy bez zgody rady. Ma pan stanowisko dla Piotra Głąba?
- Na razie nie udało mi się jeszcze z nim porozmawiać, więc i propozycji nie było. Pan Piotr Głąb był na zwolnieniu lekarskim, teraz jest na urlopie. Jak się spotkamy, na pewno coś ustalimy.
- Czy będzie Pan dostępny dla mieszkańców?
- Chciałbym zachęcić do korzystania z naszej strony internetowej i bezpośredniego kontaktu tą właśnie drogą. Zapewniam, że będziemy udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania. Chciałbym zmienić atmosferę wokół przedsiębiorstwa, uwolnić się od tej niekorzystnej, politycznej aury. Zależy mi, aby mieszkańcy dowiedzieli się, jak to się dzieje, że woda dociera do ich mieszkań. No i żeby reagowali na wszelkie nieprawidłowości, żebyśmy byli w stałym kontakcie. Proszę o czas na naprawę sytuacji.
Poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Dzierżoniowa. Mieszkańcy ponownie w pierwszej turze wybrali Dariusza Kucharskiego. - Serdecznie dziękuję za każdy Państwa głos i za ponowne obdarzenie mnie zaufaniem. Kontrkandydatom gratuluję wyniku. Dziękuję dzierżoniowiankom i dzierżoniowianom, którzy poszli do tych wyborów. Mandat burmistrza, w następnych pięciu latach, chcę wypełniać wsłuchując się w głosy wszystkich dzierżoniowian, niezależnie od poglądów i sposobu patrzenia na świat. W tak szybko zmieniającej się codzienności silny i sprawny samorząd ma jeszcze większe znaczenie dla komfortu naszego codziennego życia. Działając wspólnie możemy jeszcze szybciej rozwijać Dzierżoniów. Do tego namawiam, zapraszam i zachęcam do współpracy - Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.
– Byliśmy w Karpaczu, w ten weekend będziemy na Polanie Jakuszyckiej, a w czasie kolejnych weekendów pojawimy się w Czarnej Górze, Zieleńcu i Świeradowie-Zdroju – mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni. Wałbrzyska atrakcja bierze udział w akcji Dolnośląska Zima przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i na stokach w popularnych kurortach zaprasza do wizyty w górniczym, unikatowym w skali europejskiej obiekcie.
czytaj więcejO inwestycjach, trudnych czasach i planach - rozmowa z burmistrzem Dzierżoniowa.
czytaj więcejNa wyjątkową podróż po surrealistycznym malarstwie zabierze nas Marcin Damasiewicz. Wernisaż wystawy już 5 stycznia o godzinie 18.oo w Galerii na Piętrze w Starej Kopalni. Wstęp jest bezpłatny.
czytaj więcejW Jedlinie-Zdroju budowane są 44 nowoczesne mieszkania przy ul. Władysława Andersa. Będą to 2 i 3 pokojowe mieszkania. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji windę, a w budynku znajdą się pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, rowerownia, a także podziemny parking na 23 samochody. Przed blokiem powstanie 39 miejsc parkingowych.
czytaj więcej