WaÅ‚brzyska Toyota jest pierwszÄ… firmÄ… na naszym terenie, która zdecydowaÅ‚a siÄ™ utworzyć fundusz grantowy, z którego bÄ™dÄ… mogÅ‚y korzystać lokalne organizacje pozarzÄ…dowe. W tym roku w puli funduszu Toyoty znalazÅ‚o siÄ™ 40 tysiÄ™cy zÅ‚otych. Do 21 marca 2011 roku, wszystkie, waÅ‚brzyskie organizacje zainteresowane pozyskaniem pieniÄ™dzy na realizacjÄ™ swoich pomysÅ‚ów, mogÄ… skÅ‚adać wnioski o przyznanie dofinansowania. O tym skÄ…d pomysÅ‚ na utworzenie funduszu i czemu majÄ… sÅ‚użyć realizowane projekty rozmawiamy z Grzegorzem Górskim z TMMP w WaÅ‚brzychu.
Redakcja: Skąd pomysł utworzenia firmowego, lokalnego funduszu grantowego dla organizacji non-profit?
Grzegorz Górski : Od 2004 roku w WaÅ‚brzychu obecny byÅ‚ program „SzkoÅ‚y dla ekorozwoju” który finansowaÅ‚a nasza firma. Ten program siÄ™ zakoÅ„czyÅ‚ i teraz powraca w nieco zmienionej formule. Program „SzkoÅ‚y dla ekorozwoju” obejmowaÅ‚ caÅ‚Ä… PolskÄ™. W pewnych aspektach nie przystawaÅ‚ od naszych realiów lokalnych, dlatego stwierdziliÅ›my, że na bazie naszych doÅ›wiadczeÅ„ uruchomimy nowy Fundusz Toyoty. GÅ‚ówna różnica polega na tym, że nasze poprzednie przedsiÄ™wziÄ™cie kierowane byÅ‚o tylko i wyÅ‚Ä…cznie do szkóÅ‚, przedszkoli oraz jednostek edukacyjnych, natomiast teraz o pieniÄ…dze mogÄ… siÄ™ starać wszystkie organizacje non profit typu stowarzyszenia, kluby sportowe, uczelnie...
Red.: A wspólnoty samorzÄ…dowe?
G.G.: Wspólnoty samorzÄ…dowe także. To też sÄ… organizacje non profit. Tym instytucjom chcemy pomagać. W jaki sposób? DokÅ‚adnie taki jak miaÅ‚o to miejsce w ramach programu „SzkoÅ‚y dla ekorozwoju”. Czyli te instytucje, które majÄ… jakieÅ› projekty z zakresu ekologii i chcÄ… je realizować, mogÄ… starać siÄ™ o wsparcie finansowe z naszego funduszu.
Red.: O jakie kwoty mogą się starać wałbrzyskie organizacje non-profit?
G.G.: Jednorazowy grant nie może przekroczyć kwoty 10 tysiÄ™cy zÅ‚otych. Na razie bazujemy na tej sumie, którÄ… wykorzystywaliÅ›my dla szkóÅ‚. W przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dziemy chcieli zwiÄ™kszać nasze zaangażowanie finansowe. Podobnie bÄ™dzie w przyszÅ‚oÅ›ci z obszarami na które chcemy przekazywać pieniÄ…dze. W pierwszym roku funkcjonowania Funduszu Toyoty kierujemy pieniÄ…dze na programy ekologiczne. Natomiast z czasem chcemy rozszerzyć formuÅ‚Ä™ Mamy na przykÅ‚ad zamiar kierować pieniÄ…dze na projekty zwiÄ…zane z pomocÄ… spoÅ‚ecznÄ…, czy bezpieczeÅ„stwem na drogach. Obszary te zawsze jednak zwiÄ…zane bÄ™dÄ… z priorytetami naszej firmy. Z jednej strony poprzez produkowanie samochodów zmniejsza siÄ™ bezpieczeÅ„stwo, bo tych samochodów jest coraz wiÄ™cej, z drugiej strony zarówno same samochody jak i proces ich produkcji powodujÄ… pewien, negatywny wpÅ‚yw na ekologiÄ™, wiÄ™c jako rodzaj offsetu staramy siÄ™ w tym obszarze być mocno obecni finansujÄ…c ekologiczne projekty. W ramach corocznych badaÅ„ pytamy mieszkaÅ„ców WaÅ‚brzycha i okolic o to, które dziedziny życia wymagajÄ… wsparcia ze strony lokalnych firm i tutaj pomoc spoÅ‚eczna jest na pierwszym miejscu wiÄ™c z pewnoÅ›ciÄ… w tym kierunku bÄ™dziemy podążać.
Red.: Jak ma wyglÄ…dać procedura skÅ‚adania wniosków do funduszu? Cy sÄ… potrzebne jakieÅ› specjalne dokumenty, wnioski? Co należy w nich zawrzeć? Jak to wyglÄ…da techniczne?
G.G.: Wszystkie zasady sÄ… dostÄ™pne na stronach internetowych fabryki Toyoty – www.toyotapl.com.- w formie regulaminu, wzoru wniosku i harmonogramu prac. W razie wÄ…tpliwoÅ›ci można do nas zadzwonić lub przesÅ‚ać pytania pocztÄ… elektronicznÄ…. W firmie zostaÅ‚ wydzielony specjalny zespóÅ‚ do obsÅ‚ugi naszego programu.Termin zgÅ‚aszania wniosków upÅ‚ywa 21 marca 2011 roku. W ciÄ…gu tygodnia chcemy podjąć decyzje, które projekty bÄ™dziemy wspierać, a przekazanie Å›rodków na ich realizacje odbywać siÄ™ bÄ™dzie pomiÄ™dzy kwietniem a koÅ„cem października.W nastÄ™pnych latach chcielibyÅ›my caÅ‚y proces rozpoczynać pod koniec roku i dać wnioskodawcom wiÄ™cej czasu na zÅ‚ożenie projektów.
Red.: W jaki sposób sprawdzacie wiarygodność wnioskodawców?
G.G.: Nie mamy specjalnych procedur na sprawdzanie wiarygodnoÅ›ci organizacji. Mamy duże zaufanie oraz doÅ›wiadczenie. Znamy niektóre, lokalne organizacje, co oczywiÅ›cie nie zamyka drogi innym. Mamy dobre kontakty w instytucjach lokalnych, oÅ›rodkach spoÅ‚ecznych, urzÄ™dzie miasta i bÄ™dziemy chcieli pewne wÄ…tpliwoÅ›ci z nimi konsultować, czyli zwrócić siÄ™ do tych partnerów, którzy już z tÄ… organizacjÄ… wspóÅ‚pracowali. Kryteria sÄ… tak uÅ‚ożone, że sama organizacja, stowarzyszenie dostanie wiÄ™cej punktów jeżeli zaangażuje jakÄ…Å› grupÄ™ lokalnych partnerów, jeżeli chce samodzielnie realizować projekt otrzyma mniej punktów.
Red. Jakiej formy sprawozdania z realizacji projektów oczekujecie?
G.G.: BÄ™dziemy zarówno w trakcie realizacji projektów, jak i po ich zakoÅ„czeniu oczekiwali raportów. To sÄ… bardzo proste formy raportów typu zdjÄ™cia, opis. Oczekujemy ich co 3 miesiÄ…ce w przypadku dÅ‚uższych projektów, a w przypadku krótkich przedsiÄ™wzięć , wymagany raport jest tylko jeden.W tym raporcie koÅ„cowym, oczekujemy zarówno opisu projektu jak i potwierdzenia ze strony partnerów, że taki projekt siÄ™ odbyÅ‚. ChcielibyÅ›my też otrzymać listÄ™ ogólnÄ… uczestników tego programu, wykaz faktur zgodnie z budżetem. ZakÅ‚adamy, że część pieniÄ™dzy zostanie wykorzystanych na wyposażenie danego projektu a część na jego technicznÄ… organizacjÄ™.Regulamin funkcjonowania Funduszu Toyoty bardzo dokÅ‚adnie opisuje te kwestie.
Red.: Oczekujecie prostych pomysÅ‚ów, czy otwieracie siÄ™ także na takie, które mogÄ… być „szalone”?
G.G.: Na to pytanie odpowie krótki przeglÄ…d tych kryteriów, które mamy przyjÄ™te w funduszu. Mamy 3 ważne kryteria. Pierwszym jest idea projektu i najwiÄ™cej punktów (aż 150 ) można zdobyć, gdy pomysÅ‚ jest innowacyjny i rozwiÄ…zuje problemy lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Jeżeli lokalna spoÅ‚eczność nie ma gdzie wyjść na spacer, dzieciaki nie majÄ… siÄ™ gdzie bawić to stworzenie takiego miejsca jest rozwiÄ…zaniem lokalnego problemu. MówiÄ™ o tym, bo już spotykaliÅ›my siÄ™ podczas realizacji poprzedniego programu, że pomysÅ‚y siÄ™ powtarzaÅ‚y. Dlatego też oryginalne pomysÅ‚y, ale realne, bÄ™dÄ… przez nas bardzo doceniane. Po wtóre zależy nam na tych projektach, które wnoszÄ… realnÄ…, fizycznÄ… zmianÄ™ w Å›rodowisku, czyli remont, rewitalizacja, nasadzenia roÅ›lin- to jest w naszym rozumieniu fizyczna zmiana. NajwiÄ™cej punktów można dostać kiedy z tÄ… fizycznÄ… zmianÄ… Å‚Ä…czÄ… siÄ™ dziaÅ‚ania na rzecz podniesienia Å›wiadomoÅ›ci, czyli na przykÅ‚ad rewitalizujemy zaniedbany skwer, a później robimy piknik edukacyjny lub wycieczkÄ™ ekologicznÄ… dla szkóÅ‚. To jest dla nas poÅ‚Ä…czenie dwóch idei. Trzecim ważnym kryterium jest realizacja projektu w partnerstwie. Im wiÄ™cej partnerów, zarówno z obszaru publicznego tj. szkoÅ‚y, drużyny harcerskie, wspólnoty samorzÄ…dowe, inne fundacje jaki i z sektora biznesu tym wiÄ™cej punktów można otrzymać. Bardzo ważnÄ… jest także kwestia zaangażowania w dane przedsiÄ™wziÄ™cie pracowników naszej firmy. Mamy w waÅ‚brzyskiej Toyocie 2 tysiÄ…ce pracowników. ChcielibyÅ›my, aby byli oni zaangażowani w realizacjÄ™ projektu. Warto siÄ™ wiÄ™c zapytać znajomych czy przypadkiem nie pracujÄ… w Toyocie i zaangażować ich do projektu. Za to także można otrzymać dodatkowe punkty. StaraliÅ›my siÄ™ te wszystkie kryteria dokÅ‚adnie opisać w regulaminie przyznawania grantów. WierzÄ™ w pomysÅ‚owość waÅ‚brzyskich organizacji non-profit.
Red.: Dziękuję za rozmowę
źródÅ‚o: regionalnatv.pl
PoznaliÅ›my oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Dzierżoniowa. MieszkaÅ„cy ponownie w pierwszej turze wybrali Dariusza Kucharskiego. - Serdecznie dziÄ™kujÄ™ za każdy PaÅ„stwa gÅ‚os i za ponowne obdarzenie mnie zaufaniem. Kontrkandydatom gratulujÄ™ wyniku. DziÄ™kujÄ™ dzierżoniowiankom i dzierżoniowianom, którzy poszli do tych wyborów. Mandat burmistrza, w nastÄ™pnych piÄ™ciu latach, chcÄ™ wypeÅ‚niać wsÅ‚uchujÄ…c siÄ™ w gÅ‚osy wszystkich dzierżoniowian, niezależnie od poglÄ…dów i sposobu patrzenia na Å›wiat. W tak szybko zmieniajÄ…cej siÄ™ codziennoÅ›ci silny i sprawny samorzÄ…d ma jeszcze wiÄ™ksze znaczenie dla komfortu naszego codziennego życia. DziaÅ‚ajÄ…c wspólnie możemy jeszcze szybciej rozwijać Dzierżoniów. Do tego namawiam, zapraszam i zachÄ™cam do wspóÅ‚pracy - Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.
– ByliÅ›my w Karpaczu, w ten weekend bÄ™dziemy na Polanie Jakuszyckiej, a w czasie kolejnych weekendów pojawimy siÄ™ w Czarnej Górze, ZieleÅ„cu i Åšwieradowie-Zdroju – mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni. WaÅ‚brzyska atrakcja bierze udziaÅ‚ w akcji DolnoÅ›lÄ…ska Zima przygotowanej przez UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski Województwa DolnoÅ›lÄ…skiego i na stokach w popularnych kurortach zaprasza do wizyty w górniczym, unikatowym w skali europejskiej obiekcie.
czytaj więcejO inwestycjach, trudnych czasach i planach - rozmowa z burmistrzem Dzierżoniowa.
czytaj wiÄ™cejNa wyjÄ…tkowÄ… podróż po surrealistycznym malarstwie zabierze nas Marcin Damasiewicz. Wernisaż wystawy już 5 stycznia o godzinie 18.oo w Galerii na PiÄ™trze w Starej Kopalni. WstÄ™p jest bezpÅ‚atny.
czytaj wiÄ™cejW Jedlinie-Zdroju budowane sÄ… 44 nowoczesne mieszkania przy ul. WÅ‚adysÅ‚awa Andersa. BÄ™dÄ… to 2 i 3 pokojowe mieszkania. MieszkaÅ„cy bÄ™dÄ… mieli do dyspozycji windÄ™, a w budynku znajdÄ… siÄ™ pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, rowerownia, a także podziemny parking na 23 samochody. Przed blokiem powstanie 39 miejsc parkingowych.
czytaj więcej