Bezpieczeństwo w internecie. Już drugi raz na ten temat debatowali w Wałbrzychu eksperci z policji, pedagodzy i przedstawiciele portali internetowych. Z psychologiem policyjnym Rafał Skrzyńskim o tym, jak chronić dzieci, siebie, swoje dane i nie paść ofiarą oszustów, czy nawet przestępców, rozmawiała Barbara Szeligowska.
Czy istnieje sposób, aby uchronić się przed zagrożeniami, czyhającymi w sieci?
Rafał Skrzyński: - To nie jest łatwe, bo chociaż jesteśmy dorośli, to często kierujemy się mechanizmami dziecięcymi. Na przykład wydaje nam się, że skoro jesteśmy w naszym bezpiecznym domu, to nic nam nie grozi. Ten mechanizm często pcha nas do tego, aby w łatwowierny sposób dzielić się z innymi poufnymi informacjami, co może bardzo nam skomplikować życie. Kolejna kwestia, to poczucie anonimowości, co również jest bardzo mylące, bo jak wiadomo, każdy komputer może doprowadzić do jego użytkownika. To było szeroko omawiane na konferencji. O to właśnie chodzi, aby uświadomić użytkownikom sieci często zupełnie podstawowe zagrożenia. Jeśli będziemy o tym pamiętać, nic nam nie grozi.
Co można doradzić rodzicom, których dzieci spędzają przed komputerem długie godziny?
- Przede wszystkim dawkować te zajęcia, a poza tym zadbać, aby komputer znajdował się w ogólnie dostępnym miejscu w mieszkaniu, a nie w pokoju dziecka. Wtedy łatwiej skontrolować, do czego syn albo córka używają internetu. A co najważniejsze, rozmawiać z dzieckiem, znać jego zainteresowania, przestrzec przed skutkami zbyt dużej ufności. Dzieci nie mają w sobie jeszcze takich mechanizmów, które mogą obudzić ich czujność.
Czy sprawdzanie w komputerze historii odwiedzanych przez dziecko stron, nie jest ingerencją w jego osobiste sprawy?
- Nie ma na to gotowej odpowiedzi. Najlepiej ustalić z dzieckiem sposób użytkowania internetu. Młodzież często wykorzystuje internet do prowadzenia swoistego pamiętnika, blogu, opisów własnych przeżyć. To nic złego, taki sposób bycia we własnej grupie rówieśniczej. Nawet, jeśli zauważymy, że dziecko odwiedza strony niepożądane, to jeszcze nie musi być nic groźnego. One to robią z ciekawości. W tym momencie konieczne jest wytłumaczenie, dlaczego nie powinno się takich stron oglądać, należy okazać swoją dezaprobatę, ale zrobić to spokojnie. Internet stał się jedną z dziedzin naszego życia, podobnie, jak na przykład jazda samochodem - jest bardzo przydatny, ale też niesie ze sobą zagrożenia. I po prostu, tak jak w innych sprawach, należy się wykazać zwykłym rozsądkiem.
Rozmawiała Barbara Szeligowska / 30minut
W dzierżoniowskim ratuszu w Oknie Artystycznym możemy podziwiać piękne, naturalne dekoracje dla domu i mieszkania. Wykonane z brzozowego drewna i soji świece oraz inne ozdoby to dzieła Julii Daroszewskiej i Pawła Paterka. A wszystko zaczęło się w czasie pandemii...
czytaj więcejOkno ratusza w Dzierżoniowie zakwitło! A to za sprawą przepięknych kompozycji kwiatowych i, pomimo że sztucznych, efekt naprawdę jest niesamowicie żywy. Stroik na każdą okazję potrafi stworzyć Pani Agnieszka Trytko, to właśnie jej prace prezentowane są obecnie w "oknie artystycznym".
czytaj więcejTym razem w Oknie Artystycznym Dzierżoniowskiego Ratusza można podziwiać prace pana Jerzego Kukulskiego - głównie obrazy przedstawiające pejzaże.
czytaj więcejWałbrzyski Ośrodek Kultury będzie gościł w lutym wyjątkowego artystę - Pawła Basińskiego. Malarz zainspirowany ludzką twarzą zaprezentuje na wystawie swoje dzieła o tej własnie tematyce. Wystawa jego obrazów będzie dostępna do pierwszego marca, a wernisaż odbędzie się 16 lutego o godz. 18:00 w galerii „Na Piętrze” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na terenie Starej Kopalni. Wstęp bezpłatny.
czytaj więcejMieszkanka Pieszyc zajęła I miejsce w Konkursie na Profesjonalnego Pracownika Poczty Polskiej S.A. w kategorii Obsługa Klienta. Pani Anna Majcherkiewicz pracuje w Urzędzie Pocztowym w Pieszycach jako specjalistka do spraw obsługi klienta. Jak wyglądał konkurs?
czytaj więcej